30. 10. 2023 | Pavel Roob
Jsi výborně připravený/á technicky, fyzicky i takticky. Na co ale nebýváš připraven, je zvládání vnitřních stavů a zvládání tlaku zvenčí.
Možná to znáš z vlastní zkušenosti. A nejčastěji to na člověka přijde před důležitým utkáním.
Cítíš tlak od trenéra, rodiny, diváků, ale taky uvědomění si vlastní odpovědnosti. Obava, jestli se nominuješ na další zápas nebo zda zdoláš papírově lepšího soupeře. Tlaků na tvou psychiku je spousta a můžou způsobit, že jim podlehneš.
Začneš dělat chyby. Tím vzroste tvá nervozita, chyby se množí a začínáš o sobě pochybovat. Přestáváš si věřit úplně, dostáváš se do stresu, tuhnou ti svaly. Vítězství pak bere soupeř. Psychický tlak jako příčina selhání je známé téma, a to nejen ve sportu.
Stačí pár neúspěšných startů a začneš se obávat, že se to už nespraví. Podlomí se ti kolena. Zapomeneš vyhrávat. Je to zcela pochopitelné a lidské.
I vrcholový sportovec je totiž především člověk.
To, že se ti teď nedaří podle tvých představ, v žádném případě nesnižuje tvoji hodnotu jako člověka. To je nezbytné si neustále připomínat.
Proto je důležité zapojit do své přípravy i mentální trénink v rámci spolupráce s mentálním koučem.
Mentální příprava se pořád ve světě sportu podceňuje. A to přesto, že by to v dnešní době měla být již základní a zcela přirozená součást přípravy. Bez ní nemůžeš plně využít svůj potenciál, svou vydřenou formu a svoji energii efektivně.
Když se nedaří, máme tendenci zvyšovat tréninkové dávky, zvyšovat zátěž a tlačit na výkon. Dostaneš se ale do pasti: „Budu víc trénovat a zlomím to.” Většinou to však skončí zraněním nebo totálním vyhořením. Proto je naopak důležité zastavit se, a získat tak odstup a nadhled.
Znovu si uvědomit, proč daný sport děláš. Znovu objevit tu radost, kterou ti sport přináší. Oprostit se od výsledků a zaměřit se na proces.
Od problému se zaměřit na řešení. Přílišná analýza problému, hledání příčin a důvodů nás paralyzuje. V koučinku nejde tolik o to, co se stalo, ale jak z toho ven.
Podle tebe a s respektem ke tvé situaci. V naplnění plánu ti ale vždy bude hlavně oporou.
Může se ukázat, že některé návyky je třeba změnit. I tady potřebuješ pozitivní podporu. Někoho, kdo tě znovu zvedne, i když se to tobě zrovna nedaří.
Nežiješ jen sportem. I sportovec je především člověk, který má také svůj soukromý život.
Je toho samozřejmě mnohem víc, co můžeš s koučem přenastavit nebo hledat řešení:
Spolupráce s koučem funguje, jen když ty chceš. Kouč nemá žádné zaručené páky, jak tě přimět něco změnit. Je pro tebe tím, kdo ti však vytváří bezpečné a důvěrné prostředí. Drží v rukou proces. Naplnění cílů je ale tvoje zodpovědnost.
Jsi připraven/a?
Chceš plně využít svůj potenciál?
Chceš získat zpět svou formu a energii?
Chceš, aby se ti znovu vrátila radost z výkonu?
Stačí kliknout na tlačítko a domluvit si schůzku s koučem.
Těším se na tebe!